Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočkovité šelmy(21)

4. 7. 2007

Kočkovité šelmy

 

Tato zvířata dělíme do tří skupin-na velké kočky(panthera), malé kočky(felis) a samostatně je zařazen gepard(acinonyx).

Je jasné, že kočkovité šelmy, jako je například lev, nejsou přímými příbuznými koček domácích, jak je známe dnes. Sám název - kočkovité šelmy však nasvědčuje tomu, že jisté spojující znaky zde jsou, čili můžeme nazvat domácí kočky vzdálenými příbuznými velkých šelem. Je tedy na místě seznámit se s některými z nich.

Lev africký

 Obrazek

Obývá rozlehlé africké savany. Pohybují se výhradně ve smečkách, kterým vládne dominantní samec. Ten nesnese přítomnost ostatních samců a tak zbytek smečky tvoří výhradně samice s mláďaty. Samci se od samic odlišují nejen hustou hřívou ale i velikostí. Lvi nejsou příliš aktivní, velkou část dne tráví odpočinkem. Loví ve smečkách antilopy a gazely.

Levhart

 Obrazek

Obývá stejně jako lev africké savany, ale jeho výskyt zasahuj i do Asie. Jedinci žijí samotářský život. Výborně šplhá po stromech, kde i přespává, aby byl v bezpečí před lvi a hyenami. Lidé si jej často pletou s jaguárem. Ten je však mohutnější a má jinou kresbu skvrn.

Jaguár

 Obrazek

Je největší americkou šelmou, žije v oblaati Jižní Ameriky. Podobně jako jeho příbuzný gepard žije i on samotářským životem. Rovněž výborně šplhá po stromech, ale také jako jedné z mála šelem mu nevadí voda a umí plavat.

Puma americká

 Obrazek

Na rozdíl od předchozích ji řadíme mezi malé kočkovité šelmy. Má nejrozšířenější územní výskyt. Obývá jak vysokohorské zasněžené oblasti, tak i podstatně teplejší krajiny. Získala špatnou pověst díky občasným útokům na lidi, které většinou končí velmi nešťastně. Své útoky mohout také zaměřovat na hospodářská zvířata. Díky tomu byly pumy v minulosti pronásledovány. Na svou velikost mají až neuvěřitelnou sílu. Výbroně šplhají a skákají (jejich ocas slouží jako kormidlo) a jejich hlasový projev také není zanedbatelný. V severní části výskytu má jejich srst stříbřitý nádech, kdežto na jihu rezavý.

Gepard štíhlý

 Obrazek

Jeho domovem jsou africké savany. Zdržuje se v malých skupinkách o dvou až třech jedincích. Jsou to nejrychlejší savci na naší planetě, dokáží vyvinout rychlost přesahující 100 km/h. Svou kořist tak prakticky uštvou. Jejich dlouhý ocas je dokonale koordinuje v pohybu. Jako jiné kočky nemají zatažitelné drápy. Také proto jsou zařazeni do samostatné skupiny acinonyx. Jsou to zvířata neobyčejně plachá a jejich hlavními nepřáteli jsou lvi a hyjeny.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

lusinky komentář

(lusinka, 16. 6. 2014 19:55)

jsou úžasné!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!kočičky ty já miluju!

thx

(díky, 30. 10. 2011 11:22)

Díky ti... ted sem do skoly delal referát o kockovitých selmach..... a moc se mi to hodilo....ale mam radu.... nedavej vse z wikipedie .. dik. cs

Re: thx

(anonym, 27. 5. 2014 17:03)

jo no :)

Re: Re: thx

(anonym, 27. 5. 2014 17:04)

ne no :)

hezké

(anonym, 27. 5. 2014 17:02)

hezké obrázky :)

aaachjo

(anonym, 8. 3. 2012 14:38)

nevíte o kočce ze savany která se menuje manur jestli jo tak mi prosím řekněte kde můžu najít neco o ní

chyba

(¨kalač, 15. 6. 2011 19:42)

PUMA AMERICKÁ ,MAŠ TAM CHYBU. Výbrně Výbroně šplhají

Kočkovité šelmy

(Petr Bartaček, 9. 5. 2011 11:24)

kočkovité šelmy nám dal Učitel aby sme to vyhledali a napsali do písanky ..., kočkovité šelmy mě hodně zaujali a tak se oně hodně věnuji .....,,, jsem třeťák a mam dobré známky proto se hodně věnuji učení

spina

(sarka ihnato , 30. 1. 2010 19:14)

cau

Pěkný

(Ondra, 24. 9. 2008 17:53)

Máš to pěkný a informací tu máš taky hodně...a pro referát do školy je to jako stvořené...:-)