Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kočkovité šelmy

28. 6. 2007

                  KOČKOVITÉ ŠELMY

 

 Osnova: 1. Způspb života

              2. Svítící oči

  3. Zatažitelné drápky

  4. Délka života

  5. Rozmnožování

 

 

     Kočky jsou masožravci. Zvolna a opatrně se kradou porostem za svou kořistí. Potom se na překvapenou oběť náhle vrhnou a ostrými špičáky jí rychle zasadí smrtelnou ránu. Největší kočkovitou šelmou se pruhovaný tygr, který dokáže sežrat až 25kg masa na posezení. Jaguáři skvrnití číhají na kořist na stromě. Jeho strava je prasátko pekari nebo tapír jihoamerický. Dokáže však sežrat i obrovského aligátora.

     Když kočce padne světlo do očí, rozzáří se jí jako dorazové sklíčko na kole. Zvláštní vrstva v kočičích očích totiž světlo odráží. Díky tomu na sítnici dopadá mnohem více světla a kočky vidí i za šera šestkrát lépe než my.

     Většina kočkovitých šelem zatahuje pomocí šlach své dýkovité drápky do zvláštních pouzder, proto si je nebrousí. Zatahují je většinou když číhají na kořist, aby se mohli velmi tiše pohybovat v trávě. K nehlučnému pohybu jim ještě pomáhají měkké polštářky.

     Kočky, které žijí divoce se dožívají v průměru 7 – 8 let. U doma chovaných koček je průměrná délka života 15 – 20 let. A věk působí několik faktorů – pohlaví kočky, návyky a podobně. Podle statistik se kastrovaná zvířata dožívají delšího věku než nekastrovaná! Doma chované kočky se mohou dožít velmi vysokého, jsou známy případy extrémně starých koček až přes 30 let.

     Rozmnožování koček se řídí zásadně stejnými pravidly jako rozmnožování jiných savců, ale má některé zajímavá přizpůsobení. Majitel nekastrované kočky by se měl se základními fakty života koček seznámit.

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Kajja

(Kajja, 4. 7. 2007 15:18)

Diky..Já ted nemám moc času tu dávat články..To víš,mám hodně práce, ted do toho brigádu a už mě nenapadá moc věcí, co by tu mohly být..Ale pokusím se to tu ještě zlepšit..:-)

www.kocky-kotata.estranky.cz

(kikuša-mocka..., 4. 7. 2007 10:14)

čus, máš pěknej, web, ale máš tu toho málo, esi chceš atk se jukni na muj (v nadpise)